Kiedy należą się zniżki na OC, a kiedy trzeba płacić więcej_

Kiedy należą się zniżki na OC, a kiedy trzeba płacić więcej?

Różne stawki za ubezpieczenie OC dla różnych klientów to nie tylko wynik odmiennych wysokości podstawowych składek w towarzystwach ubezpieczeniowych, ale również zastosowanych przez nie w stosunku do danego klienta zniżek lub zwyżek wysokości składki. Są one określane procentowo, i zgodnie z nimi stawka bazowa ulega zwiększeniu lub zmniejszeniu.

Zniżki OC – kiedy można je zdobyć?

Zniżki OC towarzystwa ubezpieczeniowe przyznają w kilku sytuacjach. Na pewno do najczęściej spotykanych należy zaliczyć okresy bezszkodowej jazdy. Niektóre towarzystwa przyznają takie zniżki za każdy rok, w innych zaś prawo do nich nabywa się co dwa lata. Najczęściej jest to 10 procent kwoty bazowej, a zdobywane zniżki podlegają kumulacji. Maksymalnie najczęściej można zdobyć do 60 procent zniżki od kwoty bazowej. W niektórych TU można liczyć na dodatkowe zniżki z racji ukończenia określonego wieku czy faktu posiadania dzieci i codziennego ich wożenia autem. Oczywiście nie można zapominać o tym, że zniżki nie są obowiązkowe, i ich przyznanie jest dobrą wolą towarzystwa.

Zwyżki OC – w jakie sytuacji?

O ile zniżki OC są dla klientów dość korzystne, o tyle zwyżki OC nie każdy chciałby otrzymać. Działają one odwrotnie – kwota bazowa jest bowiem procentowo zwiększana, tym samym narzucając obowiązek zapłaty wyższej stawki. Takie zwyżki otrzymują na pewno młodzi kierowcy jak również osoby które dopiero uzyskały prawo jazdy. Przez to podstawowa składka może wzrosnąć nawet kilkakrotnie. Najczęściej każdy rok bezszkodowej jazdy oznacza nie tylko możliwość uzyskania zniżek ale również zmniejszenie naliczanych zwyżek. TU bardzo często zwiększają również stawkę OC w przypadku osób, które spowodowały w ostatnim czasie kolizję. Jeśli ktoś posiada spore zniżki, często w takiej sytuacji są one odbierane, a jeśli ktoś ich nie posiada, wówczas musi płacić nieco więcej. Trzeba pamiętać o tym, że zazwyczaj TU wzajemnie honorują nabyte zniżki czy naliczone zwyżki, więc zmiana ubezpieczyciela nie powoduje utraty nabytych uprawnień do niższych składek czy konieczności zapłaty wyższych.

Add a Comment

Musisz być zalogowanym aby dodać komentarz